![]() |
IZKLOPILI BOMO ZOOM |
V današnjem času si življenja brez sodobne tehnologije ne znamo predstavljati. V tem letu, ko so šolske učilnice prazne, šolanje pa se je preselilo na splet, to še toliko bolj občutimo.
Verjetno smo vsi, tako učenci, strokovni delavci šol in nenazadnje tudi starši, utrujeni od načina dela, ki ga narekuje epidemiološka situacija. Pa smo pripravljeni na vrnitev v normalo? Bomo po vrnitvi v šolske klopi opazili upad zanimanja otrok za socialne stike, bodo otroci ostali pred zasloni, pred katerimi v tem času preživljajo veliko časa ne le zaradi šolanja, temveč se tudi »družijo« in zadovoljujejo psihološke potrebe po pripadnosti in povezanosti. Bomo znali pomagati tistim, ki so prestopili mejo uravnotežene uporabe digitalnih naprav in razvili zasvojenost?
Nihče točno ne ve, kakšne bodo dejanske posledice tako intenzivne uporabe sodobne tehnologije. Seveda ne gre enačiti uporabe sodobne tehnologije za namene šolanja na daljavo in uporabo le te za zabavo, kljub temu pa velja opozarjati na negativne posledice pretirane uporabe. Znano je namreč, da na primer, prepogosta uporaba socialnih medijev lahko spodbudi povečanje občutka osamljenosti, ljubosumja, strahu. Številne raziskave pričajo o škodljivih vplivih umetne svetlobe, ki jo oddajajo telefoni, tablice, računalniki. Svetloba poveča budnost in zmanjšuje izločanje melatonina, hormona, ki telesu sporoča, da je čas za spanje, zato ljudje ob uporabi pametnih telefonov pred spanjem težje zaspimo, imamo slabši spanec in se zbujamo nespočiti, posledično smo slabše volje in manj produktivni. Nekatere raziskave potrjujejo, da obstaja močna povezava med stopnjo zasvojenosti s sodobno tehnologijo in večjimi tveganji za razvoj depresije in tesnobe. Seveda imajo digitalne naprave in različne aplikacije tudi svoje prednosti, zlasti v teh težkih časih socialne izolacije omogočajo boljšo povezanost s prijatelji, širšo družino.
Zavedamo se, da se je čas, ki ga otroci preživijo v zaprtih prostorih in pred različnimi zasloni, v letu 2020 znatno povečal. Z namenom osveščanja o pametni rabi sodobne tehnologije smo se odločili, da izvedemo poseben dan dejavnosti, dan, ko sodobna tehnologija ne bo imela glavne besede in ko bomo razmišljali o smotrni uporabi le te..
V četrtek, 24. 12. 2020 bomo s tem namenom izklopili računalnike in aplikacijo ZOOM, preko katere v zadnjih tednih izvajamo pouk. "Akciji" se bodo pridružili vsi oddelki na predmetni stopnji od 6. do 9. razreda ter nekateri oddelki na razredni stopnji. Na predmetni stopnji so učitelji za učence pripravili sklop aktivnosti, ki ne vključujejo uporabe sodobne tehnologije. Učenci bodo sami izbrali čas, ko bodo opravili eno od aktivnosti, za katere bodo natančna navodila našli v spletnih učilnicah. V četrtek torej učenci za namen izobraževanja ne bodo potrebovali prižigati računalnikov, telefonov ali tablic, temveč bodo lahko ta dan preživeli ob različnih ustvarjalnih dejavnostih, v družbi družine
Ta dan dejavnosti bo odlična priložnost, da se vsi – od učencev do učiteljev in staršev zamislimo nad vlogo, ki jo v naših življenjih in odnosih igra sodobna tehnologija - mobilni telefon, računalnik ali kakšna druga podobna naprava ter družabna omrežja in številne aplikacije.
Zavedamo se, da se je v tem hipu verjetno težko popolnoma odklopiti. Zato smo za vas pripravili tudi praznično – počitniški izziv. K sodelovanju v izzivu vabimo vse učence, starše, strokovne delavce in vse ostale zainteresirane.
Predlagamo vam, da v naslednjih dneh sledite naslednjim priporočilom glede uporabe mobilnih telefonov:
- Telefona ne nosite s seboj na wc, v kopalnico
- Med jedjo telefon odmaknite stran od jedilne mize, ne imejte ga na vidnem mestu, svojo pozornost posvetite članom družine in se čim več pogovarjajte. Tudi če ste sami, pozornost posvetite svojim mislim.
- Tudi drugače, ko se pogovarjate s člani družine, ne držite telefona v rokah in med pogovorom ne brskajte po njem, temveč bodite zbrani govorec in pozorno poslušajte o čem teče pogovor
- Vzemite si čas za sprehode ali rekreacijo v naravi in takrat telefon pustite doma, uživajte v naravi in se prepustite svojim mislim
- Med 21. uro zvečer in 9. uro zjutraj ne uporabljajte telefona. Kupite si (ali pa pišite Božičku) klasično budilko in telefon odmaknite čim dlje od postelje. Naj ne bo ekran prva in zadnja stvar v dnevu, ki jo vidite.
- Namesto nenehnega osveževanja predala z elektronsko pošto, pregledovanja profila in všečkov na različnih družabnih omrežjih si postavite omejitev in to naredite le dvakrat na dan, recimo zjutraj in zvečer.
- Razmislite, kako lahko digitalno aktivnost pretvorite v analogno, na primer, namesto video igre odigrajte kakšno zabavno namizno igro, ki se je že dolgo niste igrali, namesto objavljanja na Instagramu se lotite pisanja dnevnika, namesto, da si na Youtube ogledujete številne posnetke, preberite kakšno dobro knjigo.
Ste vedeli, da se v povprečju gledamo v zaslone mobilnih telefonov več kot 3 ure in pol dnevno, da se mobilnega telefona dotaknemo 2617 krat na dan, da se je v zadnjih desetih letih število poslanih sporočil povečalo za štirikrat? Razmislite, koliko priklopa na informacijsko tehnologijo zares potrebujete, kdaj jo lahko obrnete sebi v prid in kdaj začne ta delovati proti vam in vas oddaljuje od vas samih in vaše okolice.
In zapomnite si, da že majhni koraki vodijo k cilju!
Lep pozdrav iz svetovalne službe ter ostanite zdravi.